Odovzdanosť

Autor: Peter Hanuštiak | 13.7.2013 o 12:42 | (upravené 13.7.2013 o 13:03) Karma článku: 5,41 | Prečítané:  473x

"Kto mňa nasleduje, nebude chodit vo tmách" (Jn 8,12) Ako je to s našou odovzdanosťou Bohu? Sme naozaj takí odovzdaní  Božej prozreteľnosti ako si to od nás žiada? Nehanbíme sa vyznať svoju vieru aj pred našimi priateľmi, ktorí sú menej a často aj úplne neveriaci. Nehanbíme sa prežehnať aj na ulici, alebo pred spoločným obedom s priateľmi? Nestratí sa naša odovzdanosť z nášho života a z našich skutkov  hneď, ako vychádzame z kostola? Správame sa tak ako to od nás žiada náš Nebeský Otec? Žijeme svoje životy, podľa príkazu lásky k Bohu, k ľudom a všeobecne k blížnemu?  

 

Veď aj v litániách k Duchu Svätému sa modlíme: "Duchu Svätý, ktorý si Otcom i Synom uctievaný, nauč ma žiť podľa vôle Najvyššieho". Prečo sa teda neobraciame na Ducha Svätého a neprosíme ho aby nám zoslal svoju milosť?  Napáda mi ďalšia otázka, ktorá je veľmi aktuálna v dnešnej dobe. Aký je náš vzťah k počatému životu od jeho začiatku? Ako sa vieme odovzdať  do Božích rúk a prijať tento úžasný dar, ktorý nám dáva Nebeský Otec? Prečo toľko žien denne podstúpi interrupciu? A prečo berú antikoncepciu? Je to len preto,  aby sa nám náhodou nezmenil náš pohodlný život, alebo sa bojíme straty komfortu, ktorého by sme sa museli vzdať po príchode dieťaťa do našich životov?  Je veľmi vhodné, aby sme sa zamysleli nad týmto spôsobom života. Prečo sa bojíme odovzdať do Božích rúk, a neveríme Bohu? A ako prijímame skúšky „ vytrvalosti a odovzdania"  ktoré nám dáva Boh? Aby sa uistil v našej viere v Neho. Raz na homlílii môjho dobrého priateľa som počul o tom, ako sa v ťažkej chvíli a pri Božej skúške pohotovo  pýtame, kde je Boh, keď nám posiela životnú skúšku a prečo nám nepomáha. Je veľmi vhodné zamyslieť sa nad tým, prečo sa odmietame s pokorou poddať Božej vôli. Prečo potom pri každej ťažkej chvíli vieme hneď reptať prečo nám Pán Boh nepomáha. Veľmi to vystihuje tento citát: Ak prechádzaš niečím ťažkým a čuduješ sa, kde je Boh, pamätaj, že učiteľ je počas testu vždy ticho. Nedávno som čítal článok, v ktorom pred svojím vystúpením rozprával  príbeh o jednej žene, ktorá bola odovzdaná Božej vôli Taliansky operný spevák Andrea Bocelli.  Vo svojom príbehu spomínal ženu , ktorá počas tehotenstva dostala akútnu apendicitídu preto musela byť hospitalizovaná v nemocnici. Počas terapie jej prikladali na brucho ľadové obklady na zmiernenie zápalu. Po vyliečení jej lekár oznámil, že by bolo dobré aby si dala „vziať" dieťa, lebo je veľká pravdepodobnosť, že dieťatko sa narodí ako telesne postihnuté. Žena to aj napriek varovaniam lekárov nespravila, a odovzdala sa do Božích rúk. Je pravda, že sa jej narodilo nevidomé dieťatko, ale tento údel prijala s pokorou. Už počas tohto príbehu ľudia v koncertnej sále pochopili, že to rozpráva príbeh o svojej  mame. Keby dala na rady lekárov, tak by svet nepoznal skvelého operného speváka akým Andrea Bocelli je.

V minulosti i dnes na šťastie boli a sú ľudia snažiaci sa hľadať a uskutočňovať Božiu vôľu, úprimne, jednoducho, potichu. Aj keď to občas bolí, ba rúca všetky naše predstavy o živote. Patríme medzi takýchto ľudí aj my? Premýšľame nad tým, čo od nás chce Boh? Denne sa modlíme „ buď vôľa tvoja" no nie je náš život, len behom za vlastnými túžbam? Daj že, Bože, zhora, vždy žeby vôľa moja tvojou vôľou bola... Takto, možno podvedome niekedy vyzerá naša modlitba: vieme vytvoriť priestor  len preto, po čom sami túžime. Zamyslime sa nad tým a prehodnoťme svoje životy a životné ciele.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?